Spośród licznych przepisów na rogaliki drożdżowe, jakie wypróbowałam, ten jest zdecydowanie najlepszy. Rogaliki zawsze wychodzą delikatne, mięciutkie i bardzo puszyste. Już na etapie wyrabiania ciasto jest lekkie i plastyczne, a uformowane i pozostawione w cieple rogaliki szybko rosną.Ciasto jest dosyć luźne, tak ma być. Wyrabiamy je w misce, mikserem lub lekko natłuszczonymi dłońmi. Podsypujemy mąką dopiero przy formowaniu w kulę i później, podczas rozwałkowywania na placki. Im mniej mąki dosypiemy, tym rogaliki będą delikatniejsze i dłużej pozostaną świeże. Z podanego przepisu upieczecie sporo rogali, które trzymane pod przykryciem zachowają świeżość przez 2 kolejne dni (najlepiej smakują krótko podgrzane na patelni lub w piekarniku). Wyrośnięte ciasto możecie podzielić na 4 lub 3 części, każdą rozwałkować na okrągły placek i wyciąć po 8 trójkątów. W ten sposób otrzymacie 32 małe rogaliki lub 24 większe.
___________________________________
SKŁADNIKI / 32 sztuki
składniki powinny być w temperaturze pokojowej
- 500 g mąki pszennej
- 20 g świeżych drożdży lub 4 g suszonych
- 150 gr śmietany 18 % lub jogurtu naturalnego (można zastąpić mlekiem)
- 125 ml mleka
- 2 jajka
- 75 g cukru
- 100 g masła
- mała szczypta soli
________________________________________________
WYKONANIE
- W rondelku lekko podgrzewamy mleko. Nie może być gorące!
- Do miseczki kruszymy drożdże świeże lub wsypujemy suszone. Dodajemy 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę mąki. Mieszamy, stopniowo dolewając ciepłe mleko. Przykrywamy folią spożywczą lub ściereczką i zostawiamy na 15 minut do wyrośnięcia.
- Jajka roztrzepujemy w miseczce.
- W rondelku, na małym ogniu, rozpuszczamy pokrojone w kostkę masło. Odstawiamy na bok do lekkiego przestygnięcia.
- Do dzieży miksera przesiewamy pozostałą mąkę i dodajemy szczyptę soli.
- Dosypujemy pozostały cukier, dodajemy śmietanę lub jogurt, roztrzepane jajka, wyrośnięte drożdże i roztopione masło.
- Mieszamy przy użyciu końcówki do ciasta drożdżowego, tzw.haka przez około 10 minut, aż ciasto zacznie odstawać od ścianek dzieży, będzie gładkie i lśniące*. Można wyrobić ciasto ręcznie, początkowo mieszając drewnianą łyżką, a później zagniatając lekko natłuszczonymi dłońmi i pracując tylko na zewnątrz ciasta
- Oprószonymi mąką dłońmi, zagarniamy ciasto pod spód formując kulę. Lekko smarujemy oliwą lub olejem, przykrywamy folią lub ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia - w ciepłe miejsce, bez przeciągów, na 2 godziny.
- Gdy ciasto znacznie powiększy objętość, wyjmujemy je na oprószony mąką blat i ponownie zagarniamy dłońmi pod spód formując kulę. Ostrym nożem dzielimy ją na cztery części.
- Każdą rozwałkowujemy na podsypanym mąką blacie, na placek o średnicy 20 cm.
- Przy pomocy radełka lub noża, każdy z okręgów tniemy na 8 trójkątów - tak jak kroi się pizzę.
- Na każdym trójkącie, w jego szerszej/dolnej części, układamy 1 płaską łyżeczkę nadzienia.
- Zwijamy zaczynając od szerszego końca (z powidłami), lekko zlepiając końce ciasta, formujemy zgrabne rogaliki.
- Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i zostawiamy pod luźnym przykryciem z folii spożywczej lub ściereczki, do wyrośnięcia na 30 minut.
- Napuszone rogaliki można posmarować roztrzepanym jajkiem.
- Pieczemy 20 minut w piekarniku nagrzanym do temp 190༠ C (bez termoobiegu). Dokładny czas pieczenia zależy od wielkości rogalików jakie uformowaliśmy - powinny się lekko przyrumienić.
- Studzimy na kratce. Opcjonalnie posypujemy cukrem pudrem.
* Można wyrobić ciasto ręcznie, początkowo mieszając drewnianą łyżką, a później zagniatając lekko natłuszczonymi dłońmi, starając się pracować tylko z zewnętrzną warstwą ciasta. W razie potrzeby można lekko oprószyć mąką.
Domowe rogaliki smakują najlepiej :)
OdpowiedzUsuńAle piękne Ci wychodzą, moje są zawsze krzywe i niekształtne ;)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za miłe słowa. Kształt rogalików, to kwestia wprawy. Staraj się zbyt nie dociskać ciasta przy zawijaniu. Ja dociskam tylko brzegi w miejscu, gdzie jest nadzienie, a później lekko roluję i wywijam końce do dołu:-P
UsuńPysznie się prezentują! *.*
OdpowiedzUsuńWłaśnie poszukuję dobrego przepisu na rogaliki, wszystkie do tej pory testowane niezbyt mi posmakowały...
A z wyżej podanej proporcji może wyjść 40 sztuk?
To chyba już zupełnie takie mini mini ?_?
...
Upewniam się, bo widzę, że Ty podzieliłaś swój jeden placek na 12 trójkątów, zakładam że drugi pewnie na tyle samo? To razem ledwie 24 rogaliki, a i tak już po zdjęciu widać, że niewielkie... ^^''
AIS*NENE
UsuńTak jak napisałam, z tego przepisu rzeczywiście można upiec 40 rogalików. Wówczas przygotowane ciasto dzielimy na 4 części i każdą część na 8-10 trójkątów. -Rogaliki wyjdą całkiem małe, takie ok 6-7 cm
Ja sama najczęściej dzielę ciasto na 2 części i każdą z nich tnę na 12 trójkątów.Wtedy rogaliki wychodzą ok 10 cm - jak na zdjęciach powyżej.
Już poprawiam nieścisłości:-)
pozdrawiam
Dziękuję za wyjaśnienia :]]
Usuńrównież pozdrawiam serdecznie!
N.