PUREE Z DYNI


 DYNIA to bogactwo zdrowia. Nie jest zbyt kaloryczna, natomiast jest bardzo odżywcza. Szczególnie cenna jest dynia o intensywnie pomarańczowym miąższu, gdyż zawiera  najwięcej witamin: A, B1, B2, C, PP, ponadto składniki mineralne, zwłaszcza potas, żelazo, fosfor, wapń i magnez oraz masę beta-karotenu, który w organiźmie przekształca się w witaminę A. Dynia zapobiega krzywicy u dzieci, wzmacnia wzrok, chroni przed nowotworami. Wraz z witaminą E wspaniale wpływa na cerę - utrzymuje odpowiednią wilgotność skóry i niszczy wolne rodniki.

Kupując dynię należy uważnie sprawdzić, czy jest zdrowa. Powinna być jędrna i odpowiednio ciężka w stosunku do rozmiaru, a na skórce nie powinno być plam czy pleśni. Jeśli skórka jest miękka oznacza to, że dynia jest niedojrzała, albo jej miąższ przesiąkł wodą.
W sklepach dostępna jest od sierpnia do grudnia, ale najlepiej smakuje w paździeriku i listopadzie.

W Polsce królują dwa gatunki: dynia olbrzymia i dynia zwyczajna. Coraz częściej można już kupić dynię hokkaido, która jest niewielka, okrągła i ma najbardziej pomarańczowy miąższ. Osobiście to właśnie ten rodzaj dyni wykorzystuję do swoich przepisów.
Wielką zaletą dyni hokkaido jest to, że w przeciwieństwie do dyni piżmowej czy olbrzymiej ma jadalną skórę, tak więc przed pieczeniem czy gotowaniem nie jest konieczne jej obieranie. Jako jedyna zachowuje też kształt po upieczeniu czy ugotowaniu tak więc świetnie nadaje się do warzywnych gulaszów.

Dynię możemy przechowywać przez kilka miesięcy w suchym, chłodnym i przewiewnym miejscu. Nie należy jej przechowywać w lodówce, chyba że jest już przekrojona. W tym przypadku kawałki dyni owijamy folią i max. do 5 dni przechowujemy  w lodówce.

Miąższ dyni może być zamrażany w kawałkach na surowo lub w formie puree.
Aby zamrozić dynię  na surowo najpierw należy ją umyć, obrać ze skóry, wydrążyć pestki, pokroić miąższ w 2-3 cm kostkę i luźno zapakować w woreczki na mrożonki.

Przecier dyniowy (puree) możemy zamrozić w torebkach na mrożonki, lub w specjalnych pojemnikach, co według mnie jest zdecydowane wygodniejsze. Aby wyjąć zawartość pojemniczków najlepiej trzymać je przez kilka sekund do góry dnem pod strumieniem ciepłej wody.

Jak przyrządzić puree z dyni?

  • Miąższ kroimy w 2-3 cm kostkę i gotujemy na parze, aż zmięknie lub nieobraną dynię kroimy na 4-6 kawałków i skórą do dołu układamy na wyłożonej papierem blaszce do pieczenia.
  • Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190༠C bez termoobiegu i pieczemy ok. 40-60 minut. W połowie czasu pieczenia dynię możemy przykryć folią aluminiową (błyszczącą stroną do góry). Gotowość sprawdzamy wbijając widelec w kawałek dyni - powinien łatwo zagłębić się w miąższu.
  • Formę z dynią wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy na blacie do lekkiego przestudzenia. Następnie oddzielamy miąższ od skóry i miksujemy w malakserze lub blenderze, ewentualnie przecieramy przez sito.

Część puree możemy wykorzystać do przygotowania makaronowych muszli faszerowanych dynią lub zupy z imbirem i mleczkiem kokosowym.

Niewykorzystaną część puree dzielimy na porcje i mrozimy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz