Te rogaliki to w moim domu śniadaniowo - weekendowy hit. Najczęściej przygotowuję je w sobotę wieczorem i po pierwszym wyrastaniu, gdy uformuję rogaliki przykrywam je szczelnie folią spożywcza i wkładam na noc do lodówki. Rano wyjmuję, aby trochę podrosły w temp. pokojowej i gdy lekko się napuszą wkładam do nagrzanego piekarnika. Ciasto przyjemnie się wyrabia i nie ma z nim żadnych problemów. Struktura ciasta po upieczeniu idealna - puszyta i sprężysta w środku, na zewnątrz lekko chrupiąca i rumiana. O wiele lżejsze i lepsze niż te sklepowe. Nie są ani słone ani słodkie. Idealne z masełkiem i domowymi powidłami, nutellą i kakao jak również wersji wytrawnej - z twarożkiem czy pastą z makreli.
------------------------------------------------------------
SKŁADNIKI / ok. 16 rogalików:- 500 g mąki pszennej
- 20 g świeżych drożdży lub 7 g suszonych
- 2 jajka
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 szklanka letniego mleka
- 1/2 łyżeczki soli
- 75 g roztopionego masła
DODATKOWO: 1 roztrzepane jajko do posmarowania, mak do posypania
WYKONANIE
Wszystkie składniki powinny mieć temp. pokojową
- Mleko lekko podgrzewamy (ma być letnie), zdejmujemy z ognia, dodajemyt cukier 1 łyżkę mąki i drożdże. Mieszamy, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 15 minut do wyrośnięcia.
- Do dzieży miksera przesiewamy pozostałą mąkę i dodajemy sól. Wbijamy jajka, dolewamy sok z cytryny oraz rozpuszczone i lekko przestudzone masło. Wlewamy wyrośnięte drożdże.
- Przy użyciu końcówki do ciasta drożdżowego tzw. haka wyrabiamy ciasto przez około 10 minut, aż zacznie odstawać od ścianek miski (można wyrobić ręcznie). Formujemy kulę, smarujemy oliwą i przykrywamy folią spożywczą. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 2 godziny.
- Ciasto dzielimy na dwie równe części i rozwałkowujemy na okrągłe placki o grubości 1 cm.
- Każdy placek kroimy na osiem trójkątów, wspólnie przecinających się w środku koła. Zwijamy od szerszego boku (od zewnątrz) do waskiego czubka (do środka). Końce uformowanych rogalików wywijamy do dołu i delikatnie łączymy.
- Tak przygotowane układamy na blaszce do pieczenia i luźno przykrywamy folią spożywcza. Zostawiamy do ponownego wyrośnięcia, na 20 minut.
- Rozgrzewamy piekarnik do temp. 200༠C - bez termoobiegu.
- Napuszone rogaliki smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy makiem. Pieczemy 20-25 min. Studzimy na kratce.
RADA:
- Jeśli lubimy słodkie wypieki możemy zwiększyć ilość cukru podanego w przepisie o 1 łyżkę lub podczas formowania na każdym trójkącie położyć łyżeczkę konfitury lub czekolady, a mak zastąpić cukrem lub kruszonką.
- Jeśli chcemy, aby nasze rogaliki były bardziej maślane polecam roztopić 50 g masła i na etapie formowania każdy trójkącik posmarować jego niewielką ilością - dalej postępować jak w przepisie.
- Jeśli mamy ochotę na bardziej wytrawną wersję pieczywa - proponuję zmniejszyć ilość cukru podanego w przepisie do 1 łyżki a zwiększyć ilość soli do pełnej łyżeczki.
takie rogale to dla mnie smak niedzielnych śniadań z dzieciństwa :)
OdpowiedzUsuńu mnie też rogaliki :)
OdpowiedzUsuńPiękne są:)Też dziś planuję drożdżowe upiec:)
OdpowiedzUsuń;-))))
OdpowiedzUsuńW tle dodatkowo jeszcze Nutella OMG !!! chce takiego ;-)))) pyszota do kwadratu!!!!
OdpowiedzUsuńWspaniałe! :) Zapraszam na sezamowe ciacho! http://domowe-wypieki.com/ciasto-sezamowe-z-gruszkami/
OdpowiedzUsuńŚliczny blog:)
Dziękuję za miłe słowa; już zaglądam na stronę;pozdrawiam
UsuńTakie rogaliki posypane makiem pamietam z dziecinstwa :)
OdpowiedzUsuńFajnie byloby je upiec i przypomniec sobie dawne smaki <3