Przygotowanie domowego sushi wymaga pewnych umiejętności i cierpliwości, ale nie jest tak trudną sprawą, jak mogłoby się wydawać. Z dobrymi wskazówkami zrobienie kolorowych i pysznych rolek to nic trudnego. Najważniejsze jest przygotowanie ryżu, który po ugotowaniu powinien być lepki i nie powinien się rozsypywać. Ryż japoński ma małe okrągłe ziarna i po ugotowaniu mocno się klei. Wymaga długiego płukania na sicie i około 30 minutowego moczenia w zimnej wodzie. Nie sprawdzą się żadne inne rodzaje ryżu, np. basmati czy jaśminowy.
Sushi z pieczonym łososiem zdecydowanie należy do moich ulubionych. Nie zawsze mam dostęp do dobrych surowych ryb, które są kruche, świeżutkie i rozpadają się w ustach. Nie chcę ryzykować, dlatego najczęściej korzystam z pieczonego lub grillowanego łososia teriyaki.
Zwijanie sushi może być świetnym sposobem na spędzanie wieczoru z przyjaciółmi. Fajne jest to, że w domu możemy poeksperymentować ze składnikami.
------------------------------------------
SKŁADNIKI / 6 porcji
- 2 szklanki ryżu do sushi
- 200 g filetu z łosia
- 6 płatów sushi nori - listki prasowanych alg morskich
- wasabi
- sos sojowy
- szczypiorek
- zielony ogórek
- sałata
- kremowy twarożek np. Philadelphia, Almette
ZAPRAWA DO RYŻU
- ¹⁄₃ szklanki octu ryżowego
- 2 łyżki cukru
- ¹⁄₂ łyżeczki soli
MARYNATA DO ŁOSOSIA
- 4 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka miodu lub syropu klonowego
- 1 łyżka octu ryżowego lub soku z cytryny
- 1 łyżka tartego korzenia imbiru
- 1 ząbek czosnku starty na tarce
DODATKOWO: mata bambusowa do zwijania, miseczka z wodą i sokiem z cytryny, marynowany imbir w zalewie
WYKONANIE
- ZAPRAWA: Wszystkie składniki zaprawy umieszczamy w rondelku i lekko podgrzewamy, tylko do połączenia składników. Nie zagotowujemy. Studzimy.
- RYŻ płuczemy pod bieżącą wodą ciągle mieszając, tak długo, aż woda będzie przejrzysta. Po wypłukaniu zostawiamy w wodzie na 30 minut (ziarna powinny zrobić się mleczno białe). Płuczemy ostatni raz, zalewamy zimną wodą w proporcji 1:1. Zagotowujemy mieszając od czasu do czasu. Zmniejszamy moc palnika do minimalnej i gotujemy pod przykryciem przez około 13 minut, do odparowania całej wody. W czasie gotowania nie otwieramy garnka. Zdejmujemy z ognia i zostawiamy pod przykryciem na 7 minut. Otwieramy, dodajemy zaprawę i delikatnie mieszamy. Wykładamy na półmisek. Studzimy.
- ŁOSOŚ: W rondelku mieszamy wszystkie składniki marynaty, stawiamy na ogniu i podgrzewamy, aż całość lekko zgęstnieje.
- Łososia płuczemy, dokładnie osuszamy i usuwamy ewentualne ości. Układamy w naczyniu żaroodpornym i polewamy przygotowaną marynatą. Odstawiamy na godzinę do zamarynowania.
- Piekarnik rozgrzewamy do 190℃ (góra/dół bez termoobiegu). Wstawiamy łososia i pieczemy 15 minut. Wyjmujemy na blat, studzimy.
- OGÓRKA myjemy, kroimy wzdłuż na pół i łyżeczką wydrążamy gniazda nasienne. Kroimy w cienkie paski.
- Przygotowujemy miseczkę z wodą i sokiem z cytryny.
- ARKUSZ NORI układamy na środku maty bambusowej (szerszą stroną do siebie, błyszczącą stroną do dołu). Ręką zwilżoną w wodzie z sokiem z cytryny nakładamy około 0,5 cm warstwę ryżu. Na końcu nori zostawiamy nieprzykryty margines o szerokości 2 cm. Smarujemy go cienką warstwą wasabi.
- Na ryżu, około 3 cm. od dołu rozsmarowujemy 1-2 łyżki kremowego twarożku. Następnie układamy paseczki ogórka, kawałki łososia oraz szczypiorek i listki sałaty. Opcjonalnie skrapiamy sosem pozostałym z pieczenia łososia.
- Podnosimy lekko brzeg maty, na której leży sushi. Trzymając matę oraz brzegi wodorostów jednocześnie, zaczynamy zwijanie cały czas dociskając i rolując matę. Nożem zwilżonym w zimnej wodzie przycinamy końce roladki, resztę kroimy na 2 cm części i układamy na talerzu.
- Podajemy z porcją sosu sojowego, wasabi i marynowanym imbirem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz