Każdy, kto podróżował do krajów arabskich z pewnością zauważył, jak ważnym składnikiem lokalnej kuchni są chlebki pita. To placuszki z mąki pszennej i drożdży, pieczone w piecu lub smażone na suchej patelni(jak w tym przepisie). Podczas podgrzewania ciasto napusza się, tworząc w środku kieszonkę - miejsce na farsz.
Dobrze zrobiony chlebek pita stanowi podstawę wielu dań, w tym oczywiście kebaba.
---------------------------------------------
SKŁADNIKI
- 450 g (3 szklanki) mąki pszennej typ 550-720 lub 350 g mąki pszennej i 100 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 10 g świeżych drożdży lub 5 g suszonych
- 1 łyżka cukru/miodu
- 1,5 łyżeczki soli
- 2 łyżki oliwy
- 350 ml letniej wody
- Drożdże, cukier i 1 łyżkę mąki rozcieramy w miseczce. Dolewamy 200 ml letniej wody, mieszamy. Przykrywamy i zostawiamy na 15 min do wyrośnięcia.
- Do dzieży miksera przesiewamy mąkę, dodajemy sól, oliwę, wyrośnięty rozczyn oraz pozostałą wodę. Mieszamy przy użyciu mieszadła do ciasta drożdżowego - haka lub rękoma, do momentu, aż ciasto zacznie odstawać od ścianek miski (około 10 minut).
- Z wyrobionego ciasta formujemy kulę, smarujemy oliwą i zostawiamy pod przykryciem na 1-2 godziny do wyrośnięcia.
- Z wyrośniętego ciasta formujemy wałek, który tniemy na 6-8 części.
- Z każdego kawałka, podwijając ciasto pod spód, formujemy kulki. Przykrywamy czystą ściereczką i zostawiamy, aby wyrosły.
- Po ok 30 minutach, gdy kule zwiększą objętość, rozwałkowujemy/ rozciągamy je na grubość 5 mm i układamy na oprószonej mąką desce (po 3-4 placki na jedną partię). Luźno przykrywamy ściereczką lub folią. Zostawiamy na 15 minut do lekkiego napuszenia.
- W międzyczasie, piekarnik rozgrzewamy do 230℃, z włączoną funkcją grzanie góra/dół bez termoobiegu. Razem z piekarnikiem nagrzewamy blachę z wyposażenia, włożoną spodem do góry.
- Wyrośnięte pity ostrożnie przenosimy na rozgrzaną blachę i pieczemy ok 5-7 minut lub do momentu, aż placki napuszą się i lekko zrumienią. Przekładamy na kratkę. Wstawiamy kolejne pity.
- Wystudzone chlebki kroimy na pół i nadziewamy ulubionymi dodatkami. Można podać jako dodatek do hummusu.
Chyba te 2 łyżki soli się pomyliły hehe
OdpowiedzUsuńOczywiście dajemy mniej soli ;-) Pozdrawiam serdecznie
Usuń