KLAROWANE MASŁO GHEE


Klarowanie to proces polegający na powolnym podgrzewaniu masła, w trakcie którego odparowywana jest woda i usuwane są osady. W rezultacie otrzymujemy tłuszcz o pięknej bursztynowej barwie, orzechowym aromacie i delikatnym smaku. Takie masło można podgrzewać do bardzo wysokich temperatur, ma także długi okres przechowywania.  Posiada doskonałe właściwości zdrowotne - obniża poziom cholesterolu, równoważy gospodarkę hormonalną, oczyszcza organizm z toksyn. Zawiera kwas masłowy, który jest kwasem tłuszczowym o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwnowotworowych. Podobnie jak aloes, ghee pomaga w gojeniu się blizn po oparzeniach (jeśli tylko zostanie nałożone szybko  na uszkodzony obszar skóry) i jest wszechstronnie stosowane w kuchni. Nie jełczeje, nie wsiąka w smażone potrawy tak jak inne tłuszcze i jest bardzo wydajne.
To jedyny tłuszcz, który poza lodówką można przechowywać nawet do kilku miesięcy. Zgodnie z przekonaniami Hindusów ghee to produkt zapewniający długowieczność.

Z 300 g masła niesolonego, o zawartości tłuszczu 82% otrzymamy ok. 250 g klarowanego masła.
Z 500 g otrzymamy ok. 400 g ghee, a proces jego pozyskania zajmie nam ok. 25 minut.
Z 1000 g otrzymamy ok. 800 g. ghee a proces gotowania zajmie ok. 45 minut
Wszelkie domieszki tłuszczów roślinnych dyskwalifikują przed procesem klarowania.

PRZEPIS
 • Kostkę masła wkładamy do rondelka z grubym dnem i podgrzewamy na małym ogniu, do całkowitego rozpuszczenia. W przypadku 300 g masła, będzie to ok 10 minut. 
 • W miarę podgrzewania masła zacznie się na powierzchni tworzyć biała piana, którą systematycznie należy zbierać np. cedzakową łyżką. Są to różnego rodzaju białka i zanieczyszczenia, które stanowią naturalny składnik każdego masła. Część zanieczyszczeń zacznie się osadzać na dnie garnka. Tych jednak nie zbieramy!
 •  Kiedy piana na powierzchni zupełnie przestanie się pojawiać,  zdejmujemy rondel z ognia i zostawiamy do lekkiego przestudzenia.
 • Po tym czasie pozostały biały  osad osiądzie na dnie garnka. Ostrożnie, małym strumieniem przelewamy płynne masło do szklanego lub glinianego naczynia. Uważamy, aby żadne białe "kłaczki" z dna garnka nie dostały się do sklarowanego tłuszczu.
 • Płynne masło pozostawiamy bez przykrycia, do stężenia. Zamykamy dopiero, gdy całkowicie ostygnie.
 • Tak przygotowane masło najlepiej jest przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Można, ale nie trzeba przechowywać w lodówce.

2 komentarze:

 1. Doskonały pomysł, że przedstawiłaś ten przepis. Na pewno skorzystam, Krys

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krystyno, bardzo się cieszę, że skorzystasz z przepisu i jestem pewna, iż to zdrowe masełko na dobre zagości w twojej kuchni.
   pozdrawiam
   ania

   Usuń