Klarowanie to proces polegający na powolnym podgrzewaniu masła, w trakcie którego odparowywana jest woda i usuwane są osady. W rezultacie otrzymujemy tłuszcz o pięknej bursztynowej barwie, orzechowym aromacie i delikatnym smaku. Takie masło można podgrzewać do bardzo wysokich temperatur, ma także długi okres przechowywania. Posiada doskonałe właściwości zdrowotne - obniża poziom cholesterolu, równoważy gospodarkę hormonalną, oczyszcza organizm z toksyn. Zawiera kwas masłowy, który jest kwasem tłuszczowym o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwnowotworowych. Podobnie jak aloes, ghee pomaga w gojeniu się blizn po oparzeniach (jeśli tylko zostanie nałożone szybko na uszkodzony obszar skóry) i jest wszechstronnie stosowane w kuchni. Nie jełczeje, nie wsiąka w smażone potrawy tak jak inne tłuszcze i jest bardzo wydajne.
To jedyny tłuszcz, który poza lodówką można przechowywać nawet do kilku miesięcy. Zgodnie z przekonaniami Hindusów ghee to produkt zapewniający długowieczność.Z 300 g masła niesolonego, o zawartości tłuszczu 82% otrzymamy ok. 250 g klarowanego masła.
Z 500 g otrzymamy ok. 400 g ghee, a proces jego pozyskania zajmie nam ok. 25 minut.
Z 1000 g otrzymamy ok. 800 g. ghee a proces gotowania zajmie ok. 45 minut
Wszelkie domieszki tłuszczów roślinnych dyskwalifikują przed procesem klarowania.
PRZEPIS
- Kostkę masła wkładamy do rondelka z grubym dnem i podgrzewamy na małym ogniu, do całkowitego rozpuszczenia. W przypadku 300 g masła, będzie to ok 10 minut.
- W miarę podgrzewania masła zacznie się na powierzchni tworzyć biała piana, którą systematycznie należy zbierać np. cedzakową łyżką. Są to różnego rodzaju białka i zanieczyszczenia, które stanowią naturalny składnik każdego masła. Część zanieczyszczeń zacznie się osadzać na dnie garnka. Tych jednak nie zbieramy!
- Kiedy piana na powierzchni zupełnie przestanie się pojawiać, zdejmujemy rondel z ognia i zostawiamy do lekkiego przestudzenia.
- Po tym czasie pozostały biały osad osiądzie na dnie garnka. Ostrożnie, małym strumieniem przelewamy płynne masło do szklanego lub glinianego naczynia. Uważamy, aby żadne białe "kłaczki" z dna garnka nie dostały się do sklarowanego tłuszczu.
- Płynne masło pozostawiamy bez przykrycia, do stężenia. Zamykamy dopiero, gdy całkowicie ostygnie.
- Tak przygotowane masło najlepiej jest przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Można, ale nie trzeba przechowywać w lodówce.
Doskonały pomysł, że przedstawiłaś ten przepis. Na pewno skorzystam, Krys
OdpowiedzUsuńKrystyno, bardzo się cieszę, że skorzystasz z przepisu i jestem pewna, iż to zdrowe masełko na dobre zagości w twojej kuchni.
Usuńpozdrawiam
ania